zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
parki narodowe
Babiogórski PN
Biebrzański PN
Bieszczadzki PN
Bory Tucholskie PN
Drawieński PN
Gorczański PN
Gór Stołowych PN
Kampinoski PN
Karkonoski PN
Magurski PN
Narwiański PN
Ojcowski PN
Poleski PN
Słowiński PN
Świętokrzyski PN
Tatrzański PN
Ujście Warty PN
Wielkopolski PN
Woliński PN
Bieszczadzki Park Narodowy

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Unikalna przyroda Karpat Wschodnich, której częścią są polskie Bieszczady to wprost wymarzony poligon dla każdego włóczykija i entuzjasty naszej rodzimej przyrody. Kwieciste połoniny z rzadką roślinnością wschodnio-karpacką i wysokogórską, fragmenty pierwotnych lasów karpackich, bogaty świat dużych zwierząt drapieżnych, przeszło 150 gatunków gnieżdżących się tutaj ptaków, ponadto setki gatunków owadów, grzybów, porostów, mchów. To wszystko zachęca do bliższego poznania, zobaczenia, posłuchania i dotknięcia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odkrywania tajemnic Bieszczadów. Bieszczady przez cały rok mają coś ciekawego do zaoferowania dla każdego prawdziwego miłośnika górskiej przyrody.

Obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny położony jest w Bieszczadach Zachodnich, które wg Kondrackiego (1998) zaliczane są do Beskidów Wschodnich, będących najbardziej na zachód wysuniętą częścią Karpat Wschodnich. Geomorfolodzy (Klimaszewski, Starkel 1972) określają teren Bieszczadów Zachodnich mianem Bieszczadów Wysokich, w odróżnieniu od Bieszczadów Niskich i Wyżyny Wańkowej, które inaczej nazywane są Górami Sanocko-Turczańskimi.

Bieszczady charakteryzują się tzw. “rusztową” budową grzbietów, które biegną równolegle do siebie z południowego wschodu na północny zachód. Wysokość grzbietów wzrasta ku wschodowi, osiągając 1346 m n.p.m. w masywie Tarnicy. Inne główne szczyty górskie to: Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.), Rozsypaniec (1272 m n.p.m.), Halicz (1333 m n.p.m.), Kopa Bukowska (1312 m n.p.m.), Krzemień (1335 m n.p.m.), Bukowe Berdo (1313 m n.p.m.), Szeroki Wierch (1315 m n.p.m.), Połonina Caryńska (1297 mn.p.m.), Połonina Wetlińska (1253 m n.p.m.), Smerek (1222 m n.p.m.), Wielka Rawka (1307 m n.p.m.), Krzemieniec (1221 m n.p.m.). Na bezleśnych grzbietach wysokich pasm występują malownicze kilkumetrowej wysokości skałki. Tworzą one zespoły w formie długich grzebieni, a ich pionowe ścianki zwrócone są na ogół ku południowemu zachodowi. Najniżej położone doliny znajdują się na wysokości około 600 m n.p.m. Ze zboczy gór spływają potoczki łącząc się w dolinach w większe potoki jak: San, Terebowiec, Wołosatka, Rzeczyca, Wołosaty, Wetlina, Potok Nasiczański i Górna  Solinka. W górnym biegu płyną one równolegle do głównych grzbietów, po czym przecinają pasma górskie w kierunku północnym, tworząc piękne przełomowe doliny. Potoki bieszczadzkie tworzą specyficzny, tzw. “kratowy” układ.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych
   
Początki muzeum sięgają 1968 r., kiedy to z inicjatywy "Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej" i miejscowych myśliwych rozpoczęto gromadzenie eksponatów przyrodniczych. W 1974 r. przystąpiono do budowy nowego obiektu, którego otwarcie nastąpiło po 12 latach. W 1991 r. muzeum zostało przekazane Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Na jego bazie powstał Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BdPN, który prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz muzealną.

Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9:00 – 17:00, dodatkowo w okresie letnim (lipiec- sierpień)  jest czynne również w niedziele w godz. 9:00 – 14:00.

Znajdują się tu ekspozycje stałe:
- "Bieszczady dawniej i dziś”
- "Biologia i systematyka świata zwierząt"
- "Wybrane zagadnienia z paleontologii"
- "Geologia Bieszczadów na tle Karpat”
- "Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów"
- “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny"
- "Flora  I zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów"

Muzeum organizuje również wystawy czasowe związane z regionem, które okresowo zastępują ekspozycję "Bieszczady dawniej i dziś".

“Bieszczady dawniej i dziś”
Ekspozycja przedstawia historię i współczesność regionu (osadnictwo, rozmieszczenie i architekturę obiektów sakralnych, dworów, pałaców). Urozmaicają ją modele architektoniczne cerkwi, wiejskiej chaty, dworu oraz sprzęty i narzędzia codziennego użytku.

“Biologia i systematyka świata zwierząt"
Przy pomocy plansz, okazów, modeli plastycznych i fotografii prezentowane są podstawowe wiadomości o systematyce, pochodzeniu, anatomii i morfologii zwierząt oraz ich trybie życia i sposobach rozmnażania. Poznajemy pierwotniaki - mikroskopijne organizmy jednokomórkowe, gąbki prowadzące osiadły tryb życia w środowisku wodnym oraz jamochłony - prymitywne zwierzęta tkankowe. Odrębną grupę stanowią płazińce i obleńce, z których wiele gatunków jest pasożytami zwierząt kręgowych i człowieka. Do interesujących bezkręgowców należą najliczniejsze i zarazem najbardziej zróżnicowane na Ziemi stawonogi. Poznajemy też mięczaki (małże, ślimaki, głowonogi) oraz szkarłupnie (jeżowce, rozgwiazdy, wężowidła) charakteryzujące się pięciopromienną symetrią ciała. Szerzej zaprezentowane są kręgowce posiadające szkielet wewnętrzny, którego główną osią jest kręgosłup. Należą do nich: bezszczękowce, ryby, płazy i gady oraz ptaki i ssaki.

"Wybrane zagadnienia z paleontologii"
Ekspozycja przedstawia w skrócie okresy i zasięgi zlodowaceń na obszarze Polski oraz szczątki zwierząt kopalnych (mamuta, jelenia olbrzymiego, niedźwiedzia jaskiniowego i żubra kopalnego), które wymarły pod koniec epoki lodowcowej (plejstocenu). Szczególnie ciekawym eksponatem jest odlew gipsowy nosorożca włochatego znalezionego w Staruni na Podkarpaciu, w warstwach ziemi przesyconej solanką i ropą naftową. Ponadto poznajemy skamieniałości roślin i zwierząt oraz historię życia na Ziemi.

do góry

INNE ATRAKCJE

Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN

Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach położony jest przy głównej obwodnicy bieszczadzkiej, zarządza ruchem turystycznym i bazą turystyczną Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny BdPN w Lutowiskach, tel. (013) 461 03 50 tel/fax. (013) 461 03 51.

oferta ośrodka:
·    biuro informacji turystycznej z recepcją czynne od poniedziałku do piątku (od godz. 7.30 - 15.30),
soboty 9.00 - 14.00, w okresie: lipiec- sierpień – całodobowo.
·    sala konferencyjno – wystawową z pełnym wyposażeniem,
·    sala kominkową wyposażoną w sprzęt audiowizualny z możliwością przeprowadzenia wykładu dla
40 osób,
·    punkt małej gastronomii,
·    aneks kuchenny z możliwością przygotowania posiłków we własnym zakresie,
·    15 miejsc noclegowych,
·    parking, WC w obiekcie (dodatkowo w obiekcie gospodarczym),
·    filmy przyrodniczo- edukacyjny,
·    wydawnictwa  BdPN oraz  informatory turystyczne i aktualne mapy Bieszczadów  do sprzedaży.
·    zmienne wystawy  w okresie całego roku,  o różnorodnym charakterze (m.in. przyrodnicze,
            twórców rzemiosła, naukowe, okazjonalne).

znajdziecie tutaj informacje dotyczące:
·    oferty edukacyjnej i turystycznej BdPN,
·    organizacji wycieczek jedno i wielodniowych, edukacyjno – przyrodniczych, dla grup
            zorganizowanych , z przewodnikiem
·    regulaminu zwiedzania Parku Narodowego i Bieszczadów
·    bazy noclegowej z możliwością pośredniczenia w rezerwacji miejsc
·    przebiegu ścieżek edukacyjnych w obszarze Parku Narodowego, Parków Krajobrazowych,
·    organizacji i bieżącego korzystania z bazy Turystyki Konnej  Bieszczadzkiego Parku Narodowego
i innych prywatnych  stanic.
·    możliwość wykorzystania  istniejącej bazy sportowo- edukacyjnej i kulturalnej w regionie,

 

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego BdPN

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem posiada oprócz koni hodowlanych także 20 sztuk koni przygotowanych do świadczenia usług z zakresu turystyki konnej. Odpowiednio przygotowane padoki oraz kryta ujeżdżalnia dają możliwość nauki jazdy konnej, a dla wprawnych jeźdźców także organizacji wycieczek i rajdów konnych. Osoby korzystające z usług ZHKH mogą być zakwaterowane w Wołosatem w obiektach w standardzie podstawowym i wyższym z możliwością całodziennego wyżywienia w "Barze pod Tarnicą". Stadnina BPN w Wołosatem świadczy także usługi nauki jazdy, przejażdżki wierzchem oraz bryczkami, a zimą saniami.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Ośrodku Informacyjno-Edukacyjnym BdPN w Lutowiskach, tel. (013) 461 03 50 tel/fax. (013) 461 03 51, Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem (czynna całorocznie). Wołosate, tel. 0500 207 581 fax. (013) 461 06 50.

Stadnina prowadzi:

 • nauka jazdy konnej i jazdy terenowe,
 • przejażdżki bryczką a zimą kuligi zakończone ogniskiem,
 • kilkudniowe rajdy terenowe, obozy jeździeckie.

Stadnina dysponuje:

 • krytą ujeżdżalnią, padokiem,
 • zapleczem gastronomicznym i noclegowym - 11 miejsc noclegowych w pokojach 1- i 2-osobowych z łazienkami (Placówka MRB "Karpaty Wschodnie", w odległości 300 metrów od Stadniny ZHKH)

Stadnina organizuje:

 • krótkie przejażdżki w terenie dla mniej zaawansowanych krótkimi pętlami wokół Wołosatego, Ustrzyk Górnych i Wetliny;
 • konne rajdy dla zaawansowanych jeźdźców (w grupach kilkuosobowych) z instruktorem po wyznaczonych wokół Parku szlakach m.in.:

 • Wołosate - Ustrzyki Górne - Bereżki - Caryńskie - Nasiczne - Suche Rzeki
 • Wołosate - Ustrzyki Górne - Berehy Górne - Wetlina
 • Wetlina - Przełęcz Orłowicza - Suche Rzeki

do góry

NA WYCIECZKI

TURYSTYKA PIESZA

Proponowane trasy na letnie wędrówki piesze:

Przeł. Wyżna - schronisko na Połoninie Wetlińskiej ("Chatka Puchatka" , 1228 m n.p.m.) - Berehy Górne
Trasa łatwa, 2,5 - 3 godz
Jedna z najłatwiejszych bieszczadzkich tras. Szybkie i stosunkowo łagodne wejście żółtym szlakiem z parkingu na Przeł. Wyżnej do najwyżej położonego w Bieszczadach schroniska (1228 m n.p.m.), zwanego "Chatką Puchatka" (otwarte cały rok).

Berehy Górne - Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) - Ustrzyki Górne
Trasa łatwa, ok. 3 godz
Wyruszamy z nieistniejącej dziś wsi Berehy Górne (Brzegi Górne) i wędrujemy czerwonym szlakiem, pokonując kolejne przystanki ścieżki przyrodniczej "Buk". Po przeszło godzinie dochodzimy do grani Połoniny Caryńskiej, a następnie osiągamy najwyższy jej wierzchołek (1297 m n.p.m.). Na północ widoki na Połoninę Wetlińską, a na południe na "gniazdo Tarnicy" i ukraińskie Bieszczady.

Wołosate - Tarnica (1346 m n.p.m.) - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 5-6 godz
Jedna z najbardziej popularnych tras pieszych w Bieszczadach. Wyruszamy z Wołosatego i po przeszło 2 godzinach niebieskim szlakiem docieramy na Tarnicę (najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, 1346 m n.p.m.), wędrując poprzez kolejne przystanki ścieżki przyrodniczo-historycznej "Orlik". Do Ustrzyk Górnych schodzimy przez Szeroki Wierch (ponad 2 godziny) inną ze ścieżek przyrodniczych "Śnieżyca".

Wołosate - Tarnica (1346 m n.p.m.) - Halicz (1333 m n.p.m.) - Rozsypaniec - Wołosate
Trasa trudna, ok. 7-8 godz
Długa, chociaż bardzo widokowa i godna polecenia dla wprawnych piechurów trasa. W ciągu jednego dnia zaliczamy wszystkie najwyższe szczyty po polskiej stronie Bieszczadów. Na pierwszym odcinku trasy towarzyszy nam ścieżka przyrodniczo-historycznej "Orlik". Z Halicza (1333 m n.p.m.) rozległe panoramy na tzw. "gniazdo Tranicy", dolinę górnego Sanu i stronę ukraińską, z Pikujem, Ostrą Horą oraz Połoniną Równą.

Bereżki - Przeł. Przysłup - Połonina Caryńska (1239 m n.p.m.) - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 4-5 godz
Wyruszamy żółtym szlakiem z Bereżek, skąd po przeszło 1 godzinie marszu dochodzimy do pięknie położonego schroniska "Koliba" na Przeł. Przysłup (785 m n.p.m.) - otwarte przez cały rok. Stąd doskonała panorama na najwyższe bieszczadzkie szczyty - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień. W pobliżu schroniska rozpoczyna się utworzona w 2000 r. ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński - Krywe n/Sanem" . Po blisko 2 godzinach osiągamy Połoninę Caryńską. Zejście do Ustrzyk Górnych zajmie nam około 1 godzinę wędrówki ścieżką przyrodniczą "Buk".

Przeł. Wyżniańska - Mała Rawka - Wielka Rawka - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 4-5 godz
Widokowa trasa, początek na Parkingu Przeł. Wyżniańska. Po około 1,5 godziny osiągamy Małą Rawkę (1271 m n.p.m.), mijając po drodze bacówkę PTTK "Pod Rawkami". Z kolejnego szczytu Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.) - wspaniałe i rozległe panoramy polskich i ukraińskich Bieszczadów. Stąd możliwość dojścia na Kremenros . Tu schodzą się granice Polski, Słowacji i Ukrainy, niestety widoki żadne. Zejście z Wielkiej Rawki do Ustrzyk Górnych zajmie nam ponad 2 godziny.

 

na zimowe wędrówki piesze:

Wędrując zimą musimy być przygotowani na pokonanie znacznych odległości po niejednokrotnie nieprzetartym szlaku i nieubitym śniegu. W dodatku, zależnie od warunków pogodowych śnieg może być sypki i zapadający się lub też mocno zmrożony i twardy.
Innym znowu razem możemy natrafić na kruchą i łamliwą pokrywę, a w skrajnych przypadkach może występować powierzchniowe oblodzenie. Nie zawsze będzie możliwe piesze przejście wcześniej zaplanowanej trasy. Jeżeli nie posiadamy nart to przejście nawet krótkiego i na pozór łatwego technicznie odcinka w okresie zalegania pokrywy śnieżnej może nam zająć nawet parę razy więcej czasu niż latem. Pamiętajmy o tym. Przed wyruszeniem w góry warto wcześniej sprawdzić aktualne warunki pogodowe i śniegowe, np. dzwoniąc do Stacji Ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych, tel. 013 461 06 06.

Część tras pieszych wyznakowana jest w taki sposób, że umożliwia bezpieczne wędrowanie nawet wtedy gdy na ziemi zalega gruba warstwa śniegu. W lasach oznakowanie szlaków turystycznych jest widoczne na drzewach. Niestety na otwartych przestrzeniach, a to odnosi się także do połonin, tylko w niektórych miejscach ustawione są dodatkowe drewniane tyczki z oznakowaniem. Dotyczy to krótkich odcinków, min. Przeł. Wyżna - Połonina Wetlińska, Przeł. Wyżniańska - Połonina Caryńska, Przeł. Wyżniańska - Bacówka PTTK "Pod Małą Rawką".

Czasowo niektóre trasy mogą być zamknięte ze względu na zagrożenia lawinowe, o czym będą informować stosowne tablice ostrzegawcze umieszczone w terenie - przy szlakach. Na szczęście w Bieszczadach schodzenie lawin zdarza się stosunkowo rzadko. Szczególnie dotyczy to odcinków: Mała i Wielka Rawka oraz Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica.

W okresie krótkiego zimowego dnia rozsądniej jest wybrać przejście krótkimi, łatwymi technicznie odcinkami, w pobliżu których usytuowane są całoroczne schroniska. Polecamy min. trasy: Wetlina - Przeł. Wyżna - Połonina Wetlińska, Ustrzyki Górne - Przeł. Wyżniańska - Bacówka PTTK "Pod Małą Rawką", Wołosate - Tarnica - Wołosate.

 

TURYSTYKA ROWEROWA

Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie wolno poruszać się rowerami po szlakach turystycznych (pieszych i konnych), jak również po ścieżkach edukacyjnych. Do ruchu rowerowego udostępnione są następujące odcinki dróg BPN: 

Tarnawa Niżna - Bukowiec - Beniowa
Dojazd tylko do schronu BPN przy potoku Negrylów w Beniowej. Tu należy zostawić rowery i dalsze poruszanie może się odbywać wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce przyrodniczo-historycznej "W Dolinie Górnego" do punktu widokowego w Siankach i z powrotem. Możliwość przechowania rowerów: Przy Hoteliku BPN "Nad Roztoką" w Tarnawie Niżnej w schronie BPN w Beniowej

Wołosate (parking BPN) - Wołosate (leśniczówka "Tarnica", leśniczy BPN Włodzimierz Wiśniewski)
Dalszy wjazd rowerami na Rozsypaniec jest zabroniony. Przejście piesze czerwonym szlakiem: Wołosate - Rozsypaniec - Halicz - Tarnica – Wołosate. Brak możliwości przechowania rowerów.

Zatwarnica - Suche Rzeki (schronisko harcerskie "Ostoja")
Dalej przejście piesze żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza (węzeł szlaków - Połonina Wetlińska, Smerek, Jaworzec, Wetlina). Z Suchych Rzek na Smerek prowadzi również ścieżka przyrodnicza "Jodła". Możliwość przechowania rowerów: Schronisko harcerskie "Ostoja".

Zatwarnica - Hulskie - do końca drogi bitej drogi leśnej
Powrót tą samą trasą - brak znakowanych szlaków turystycznych. Brak możliwości przechowania rowerów.

Dwernik - Caryńskie - Przysłup Caryński
Dojazd tylko do końca drogi utwardzonej – pętli. Z Przysłupia Caryńskiego możliwość przejścia znakowanymi szlakami na Połoninę Caryńską, Magurę Stuposiańską i do Bereżek. Tu również rozpoczyna się ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński - Krywe n/Sanem". Brak możliwości przechowania rowerów.

Wyżej opisane trasy nie stanowią ścieżek rowerowych i nie są dodatkowo oznakowane w terenie.

 

TURYSTYKA NARCIARSKA

Wysokie Bieszczady nadają się doskonale do odbywania górskich wędrówek narciarskich, zarówno krótkich 1- i 2-dniowych wycieczek jak również kilkudniowych wypraw. Łagodne stoki i długie pasma połonin stwarzają dogodne warunki do uprawiania tego typu turystyki. Schodząc po całym dniu narciarskiej włóczęgi w doliny znajdziemy prawie w każdej miejscowości możliwość noclegu o zróżnicowanym standardzie - w schronisku, hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym.

Drogi dojazdowe do nich wbrew co się czasem mówi i pisze w mediach są na bieżąco odśnieżane. Grupy i turyści indywidualni mogą korzystać z profesjonalnych usług dobrze wyszkolonych i doświadczonych przewodników narciarskich z licencją PZN.

Na obszarze Parku nie istnieje wprawdzie sieć wydzielonych nartostrad, ale do celów wędrówek narciarskich możemy wykorzystać istniejące już znakowane szlaki piesze o łącznej długości przeszło 130 km. W zależności od aktualnie panujących warunków śniegowych, atmosferycznych i grubości pokrywy, a także miejsca do którego się wybieramy oraz odległości jaką mamy do pokonania możemy wędrować na nartach biegowych, śladowych, bądź też ski-tourowych.

Godne polecenia są narty ski-tourowe, dzięki którym możemy pokonywać znaczne odległości wędrując przez bieszczadzkie połoniny, a także zdobywać najwyższe szczyty ze stromymi podejściami. Narty tego typu sprawdzą się również gdy wędrujemy po oblodzonym stoku, a to dzięki dodatkowo nakładanym na nie fokom.

Na nartach w najwyższe partie Bieszczadów powinny się wybierać osoby bardziej doświadczone, które posiadły już co najmniej podstawowe umiejętności jazdy na nartach. Narciarze początkujący i mniej wprawieni powinni rozpocząć od wędrówek w niższych partiach gór, wybierając np. drogi leśne. Przed rozpoczęciem zimowych wędrówek dobrym pomysłem jest pobranie kilku lekcji z zakresu doskonalenia techniki jazdy na nartach w trudnych warunkach terenowych. Można skorzystać z fachowej pomocy licencjonowanych instruktorów narciarskich PZN oraz ratowników GOPR. Do tego celu doskonale nadają się przygotowane stoki narciarskie przy wyciągach:

 • w Ustrzykach Górnych - wyciąg BPN
 • w Dwerniczku - "Rusinowa Polana"
 • w Ustrzykach Dolnych - "Laworta" i "Gromadzyń"

Pierwszy śnieg pojawia się na bieszczadzkich połoninach już w połowie października. Ale dogodne warunki do odbywania górskich wędrówek na nartach panują z reguły od początku grudnia do połowy kwietnia. Zależy to zresztą od ilości śniegu i obfitości opadów w danym roku. Dla swobodnego poruszania się na nartach ski-tourowych minimalna grubość pokrywy śnieżnej powinna wynosić cn. 40 cm. Najlepiej gdy jest to śnieg trochę już uleżany i utwardzony.

Godna polecenia jest również przygotowana w 2001 r. narciarska trasa biegowa w Wetlinie. W pełni wyznakowana w terenie na długości ok. 9 km, przebiega z "centrum" Wetliny (od baru "Smak") po Stare Sioło (kończy się w pobliżu żółtego szlaku na Jawornik). Trasa jest w pełni bezpieczna i ubijana skuterem po każdorazowych opadach świeżego śniegu.

do góry

PRZYDATNE INFO

Wyciąg z REGULAMINU DLA ZWIEDZAJĄCYCH BIESZCZADZKI PARK NARODOWY
W Parku Narodowym całość przyrody ożywionej i nieożywionej jest chroniona.

1. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego funkcjonuje sieć oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych oraz ścieżek spacerowych, które są udostępnione dla zwiedzających. Za wstęp na szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych pomiędzy 26 kwietnia a 12 listopada 2008 r. pobierana jest opłata w punkach informacyjno-kasowych.

2. Istnieje możliwość zakupienia biletów wejścia wielokrotnego - karnetów 4-dniowych.

3. Turystyka konna dozwolona jest po oznakowanych trasach turystyki konnej wyłącznie na koniach należących do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

4. Turystyka rowerowa w granicach parku dozwolona jest po drogach publicznych oraz po odpowiednio oznakowanych trasach w dolinie górnego Sanu.

5. Wędrówki na nartach dozwolone są na odpowiednio oznakowanych odcinkach pieszych szlaków turystycznych relacji: Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch-Siodło pod Tarnicą-Wołosate, Przełęcz Wyżna-Połonina Wetlińska (schronisko)-Brzegi Górne, Wetlina-Przełęcz Orłowicza- Połonina Wetlińska oraz na narciarskich szlakach spacerowych wokół Wetliny i Wołosatego.

6. Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

7. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze parku narodowego dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu.

8. Biwakowanie dozwolone jest w następujących miejscach wyznaczonych przez BdPN:

 • Pole namiotowe w Bereżkach,
 • Pole namiotowe w Berehach Górnych,
 • Camping Górna Wetlinka.

9. Parkowanie pojazdów na obszarze Parku dozwolone jest wyłącznie w następujących miejscach wyznaczonych przez BdPN:

 • Ustrzyki Górne,
 • Wołosate,
 • Wyżniański Wierch,
 • Berehy Górne,
 • Bukowiec,
 • Bereżki na polu biwakowym – w czasie jego funkcjonowania.
 • Przełęcz Wyżna i Ustrzyki Górne (parkingi Gminy Lutowiska),

10. Rozpalanie ognisk dozwolone jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio przygotowanych przez BdPN:

 • Pole namiotowe w Bereżkach,
 • Pole namiotowe w Berehach Górnych,
 • Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem,
 • Stanica Konna w Tarnawie Niżnej,
 • Hotelik nad Roztoką w Tarnawie Niżnej,
 • Schron turystyczny w Wołosatem,
 • Schron turystyczny w Ustrzykach Górnych,
 • Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach.

11. Organizowanie masowych imprez turystycznych, w tym rajdów jest na obszarze Parku dopuszczalne wyłącznie za zgodą Dyrektora Parku i na warunkach uzgodnionych przed organizacją imprezy

12. W Parku zabronione jest:

 • Zakłócanie ciszy, płoszenie, chwytanie i zabijanie dziko żyjących zwierząt, łowienie ryb, niszczenie gniazd, nor i legowisk, zbieranie poroży, zbieranie dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, niszczenie drzew i krzewów,
 • Zaśmiecanie terenu, pozostawianie resztek pożywienia i opakowań, zanieczyszczanie wód powietrza i gleby. Śmieci należy znosić do pojemników umieszczonych przy punktach informacyjno-kasowych lub innych obiektach infrastruktury turystycznej. Ze względu na ochronę dziko żyjących zwierząt pojemniki na odpadki nie są wykładane w obrębie szlaków turystycznych.
 • Schodzenie ze znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych, poruszanie się pieszo po trasach turystyki konnej, poruszanie się na rowerach po turystycznych szlakach pieszych i konnych oraz ścieżkach przyrodniczych, za wyjątkiem ich odcinków biegnących drogami publicznymi.
 • Palenie wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu,
 • Naruszanie ekosystemów przez osoby latające na motolotniach, lotniach, paralotniach i spadolotniach, ponieważ jest to umyślne płoszenie zwierząt kręgowych (ptaków i ssaków).
 • Niszczenie obiektów dziedzictwa historycznego.
 • Poruszanie się pojazdami mechanicznymi po drogach wewnętrznych Parku, za wyjątkiem tych prowadzących do osiedli mieszkalnych, campingów i pól namiotowych.
 • Prowadzenie bez zgody Dyrektora Parku działalności handlowej.
 • Umieszczanie tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków.

13. Organizator imprezy turystycznej powinien zapewnić udział górskiego przewodnika turystycznego (z aktualnymi uprawnieniami na teren Beskidów Wschodnich) w obsłudze grupy liczącej powyżej 10 osób.

14. Wykonywanie zdjęć i filmów dla celów komercyjnych wymaga uzyskania zgody Dyrektora Parku i wniesienia opłaty.

15. Ze względu na bezpieczeństwo turysty po letnim sezonie od 12.11.08 do 29.04.09 wychodząc na szlaki turystyczne lub ścieżki przyrodnicze w obszarze Parku, należy planowaną trasę do przejścia zgłosić w stacjach ratunkowych GOPR lub w leśniczówkach obwodów ochronnych. Zgłaszanie może być osobiste, telefoniczne lub w dowolny-lecz skuteczny sposób. Wykaz obwodów (leśnictw) wraz z tel. kontaktowymi podany jest na stronie internetowej www.bdpn.pl. Za wstęp do Parku w okresie od 12.11.08 do 29.04.09 nie pobiera się opłat.

 

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego
38-714 Ustrzyki Górne 19, tel. (013) 461-06-10

Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny BdPN w Lutowiskach,
tel. (013) 461 03 50 tel/fax. (013) 461 03 51,

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem
tel. 0500 207 581 fax. (013) 461 06 50

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości kierownictwa Bieszczadzkiego Parku Narodowego w (www.bdpn.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Ryszarda Prędki - Kierownika Działu Udostępniania i Komunikacji Społecznej BdPN. Zdjęcia: Ireneusz Krawczyk, Grzegorz Czerwonka, archiwum BdPN.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone